International Week - Kansainvälisten huippuosaajien koulutusta

Kansainvälistä huippuosaamista! Hevosopistolla Ypäjällä 28.11.-1.12.2022. Este-, kenttä- ja kouluratsastuksen valmentajakoulutusta pitämässä Richard White, Pether Markne ja Christopher Bartle.

International week 28.11.-1.12.2022

Koulutusta ja valmennusta valmentajille, opettajille sekä ohjaajille valmennusosaamisen kehittämiseksi. 

International Weekin ohjelmaan ovat tervetulleita myös ratsastuksen valmennuksesta kiinnostuneet.

Tapahtuma on osa SRL:n OKM:n tukemaa osaamisen kehittämisen hanketta. 

Lippujen hinnat:
Valmentajat 50,00 €/päivä
Yleisö 55,00 €/päivä

SRL:n hyväksymä valmentaja, ETF jäsen ja ohjaajat, opettajat sekä masterit ja ammattivalmentajat voivat tulla alennetulla hinnalla.
Koulutus on myös lisenssikoulutus valmentajille sekä valmentaja II tason kansainvälinen jakso.

Osta liput

Aikataulu:

Maanantai 28.11.        
Richard White Ypäjä-halli klo 10.00 Mari Similä & Lily of Oaklands 2011 i. V.D.Lissaro, e. Bellaza, ei. Beluga
    klo 10.45 Anna Kärkkäinen & Minion Verde 2015 i. FS Mr. Right, e. Fiona Verde ei. Florencio I
    klo 11.30 Lassi Lehmusto & Furstentanz Carrus 2015 Furstenball, Worena, Wolkentanz 1
    klo 12.15 Hanne-Mari Kiuttu & Chérubin 2012 Campari – Diamond Hit
  Lounas klo 13.00-14.00    
    klo 14.00 Sonja Danielsson & Dona Delena 2013 Dimaggio – Schila – De Niro
    klo 14.45 Marja Isotalo & Hel-Rei 2012 Rubi AR-Luxelia-Xaquiro
    klo 15.30 Elina Korhonen & Don Monroy 2009 Don Laurie – Montserrat – Mozart II
    klo 16.15 Siiri Kyrö & Kyrö Hot Sway 2015 Hotline – Florentine – Florestan
    klo 17.00 Yhteenveto ja kysymyksiä    
Tiistai 29.11        
Richard White Ypäjä-halli klo 8.30 Mari Similä & Lily of Oaklands 2011 i. V.D.Lissaro, e. Bellaza, ei. Beluga
    klo 9.15 Anna Kärkkäinen & Minion Verde 2015 FS Mr. Right – Fiona Verde – Florencio I
    klo 10.00 Lassi Lehmusto & Furstentanz Carrus 2015 Furstenball, Worena, Wolkentanz 1
    klo 10.45 Hanne-Mari Kiuttu & Chérubin 2012 Campari – Diamond Hit
  Lounas klo 11.30-12.30    
    klo 12.30 Sonja Danielsson & Dona Delena 2013 Dimaggio – Schila – De Niro
    klo 13.15 Marja Isotalo & Hel-Rei 2012 Rubi AR-Luxelia-Xaquiro
    klo 14.00 Elina Korhonen & Don Monroy 2009 Don Laurie – Montserrat – Mozart II
    klo 14.45 Siiri Kyrö & Kyrö Hot Sway 2015 Hotline – Florentine – Florestan
    klo 15.30 Yhteenveto ja kysymyksiä    
         
Pether Markne Opistohalli klo 13.00 Frida Jones & Diorbhail 2017 Diatendro – Anastacia II – Amani
                      Maija Yli-Huhtala & Chisu M 2017 e. Zee Easy, i. Chacoon Blue, ei. Quite Easy
                      Iina Purontakanen & Diatendor 2016 Diatendro – Panama VI – Candillo
    klo 14.15 Remy Aerts & Sharkad 2012 Young Coronet
                      Matilda Simola & Gigant 2011 Up to Date – Bonita Z- Balougran Z
                      Martta Weckstén & Delaney 9 2014 Diamant de Semilly – Vellvett – Caretino
    klo 15.30 Salla Varenti & Ypäjä Isandra 2011 Vero- Lasina- Lasino
                      Maija Yli-Huhtala & Birchcape’s Wonderland 2010 Wizzerd-A New Look Wonderland-Clinton
                      Henrikki Pajulahti & Clara de Bergerac 2008 Cyrano de Bergerac – Gila – Gibraltar
  Auditorio klo 18.00-19.00 Teoria    
Keskiviikko 30.11.        
Pether Markne Opistohalli klo 9.00 Frida Jones & Diorbhail 2017 Diatendro – Anastacia II – Amani
                     Maija Yli-Huhtala & Chisu M 2017 e. Zee Easy, i. Chacoon Blue, ei. Quite Easy
                    Iina Purontakanen & Diatendor 2016 Diatendro – Panama VI – Candillo
    klo 10.15 Remy Aerts & Sharkad 2012 Young Coronet
                     Mathilda Simola & Gigant 2011 Up to Date – Bonita Z- Balougran Z
                     Martta Weckstén & Delaney 9 2014 Diamant de Semilly – Vellvett – Caretino
    klo 11.30 Salla Varenti & Ypäjä Isandra 2011 Vero- Lasina- Lasino
                     Maija Yli-Huhtala & Birchcape’s Wonderland 2010 Wizzerd-A New Look Wonderland-Clinton
                     Henrikki Pajulahti & Clara de Bergerac 2008 Cyrano de Bergerac – Gila – Gibraltar
  Lounas klo 12.45-13.45    
  Auditorio klo 14.00-15.00 Teoria     
Chris Bartle Auditorio klo 11.00-12.45 Teoria     
  Opistohalli klo 14.00 Julia Nikkanen & Duchess Diamond 2012 Duke of Hearts – Jillaroo SWE – Hills Double
                      Mikko Moisala & Cracks Cajsa 2016 Chacco’s Crack – ei. Lissaro van de Helle – eei. Polydor
                       Tuisku Lamberg & Purola Caipirinha 2017 Cartier – Campari SB Z – Bessemeind’s Casino
    klo 15.15 Veera Manninen & Sir Greg 2010 Sir Gregory – Raffinesse – Royal Diamond
                     Axel Lindberg & Quelle Bonne 2015 Qualito-Dorentana-Diarado
                     Tuisku Lamberg & Tallinmäen Leonardo 2016 Ludwig von Bayern- Elvira Madigan II – Electro
    klo 16.30 Aki Karhapää & Adamas              2017 Kannan – Mrs. Emma Peel – Mighty Magic
                      Rita Vaarala & Lykke B 2016 i. Lestat Old e. Luna B 2 ei. Lucio Silla Xx
                      Hanna Raiskio-Rantanen & Chantaje A 2018 Christer – Karmen – Connor
Torstai 1.12.        
Chris Bartle Auditorio klo 8.30-9.30 Teoria     
  Opistohalli klo 10.00 Aki Karhapää & Adams 2017 Kannan – Mrs. Emma Peel – Mighty Magic
                       Rita Vaarala  & Lykke B 2016 i. Lestat Old e. Luna B 2 ei. Lucio Silla
                       Hanna Raiskio-Rantanen & Chantaje A 2018 Christer – Karmen – Connor
    klo 11.15 Julia Nikkanen & Duchess Diamond 2012 Duke of Hearts – Jillaroo SWE – Hills Double
                     Mikko Moisala & Cracks Cajsa 2016 Chacco’s Crack ei. Lissaro van de Helle eei. Polydor
                     Tuisku Lamberg & Purola Caipirinha 2017 Cartier – Campari SB Z – Bessemeind’s Casino
  Lounas klo 12.30-13.30    
    klo 13.30 Veera Manninen & Sir Greg 2010 Sir Gregory – Raffinesse – Royal Diamond
                      Axel Lindberg & Quelle Bonne 2015 Qualito-Dorentana-Diarado
                      Tuisku Lamberg & Tallimäen Leonardo 2016 Ludwig von Bayern- Elvira Madigan II – Electro
    klo 14.45 Yhteenveto ja kysymyksiä    

 


 

Richard White

Richard White, kouluratsastus, GBR

 

 

– kansainvälisesti arvostettu valmentaja
– tunnetaan erityisesti istuntaspesialistina
– valmentanut mm. Kyra Kyrklundia, Terhi Stegarsia ja Anu Sirosta

 

 

 

 

 

 


Pether Markne

Pether Markne, esteratsastus, SWE

 

– kilpaillut kouluratsastuksessa olympialaisissa
– esteratsastuksessa kilpaillut 160 cm kansainvälisissä luokissa.
– valmentaa Norjan este- ja kouluratsastuksen maajoukkueita
– henkilökohtaisena oppilaana on pitkään ollut mm. Malin Baryard-Johnsson

 

 

 

 


Christopher Bartle

Christopher Bartle, kenttäratsastus, GBR

 

– menestynyt sekä koulu- että kenttäratsastusta.
– Iso-Britannian kenttäratsastusjoukkueen maajoukkuevalmentaja.
– 6. 1984 Los Angeles Olympialaiset , kouluratsastus
– 1. 1998 Badminton Horse Trials CCI****
– Kenttä EM-joukkuekulta 1997

 

 

 

 

 


 


Kuvia