Hevosopisto Dressage Challenge

Hevosopisto Dressage Challenge 30.10-1.11.2020

Vuoden 2020 ohjelmassa Aluejoukkuemestaruus, Winter Cup, hallimestaruudet, Barokkimestaruus, EQPro Championsarjan finaalit, Suomenhevosten hallimestaruus, sekä para-luokkia. Kilpailukutsut julkaistu KIPAssa.

Luvassa monipuolinen kilpailuviikonloppu, yleisöä emme tapahtumaan ota. Kilpailu järjestetään Covid-19 tilanne ja viranomaisten ohjeet huomioiden. Jokaisella alueelle saapuvalla tulee olla kasvomaski, ratsastaessa sitä ei tarvitse käyttää. Alueella myös käsien desifiointiin aineita ja muistattehan huolehtia turvaväleistä jokaisessa tilanteessa.

Tuloksia voi seurata Equipe Onlinessa, jonne myös lähtölistat päivitetään kilpailun aikana. KIPAsta tulokset löytyvät kilpailun jälkeen.

Kilpailu ratsastetaan Ypäjä- sekä Opistohallissa. 

Aluejoukkueiden mestaruuskilpailuun ilmoittautuneet joukkueet:

Etelä-Suomi, joukkueenjohtaja Johanna Ylirautia
Selma Maula – Butterfly Tirlittan, Kiisa Kallionpää – Maxi Milano, Oona Ylirautia – Farjana, Salli Pietarinen – Herr Doktor
 
Häme, joukkueenjohtaja Emma Sällinen
Emma Sällinen – Del-Casto, Netta Pekkarinen – Braveheart II, Nea Wälläri – Maylie Samswn, Elsa Halme – Donellis Fair Finnegan
 
Keski-Suomi, joukkueenjohtaja Katri Mennala
Sara Kivinen – Tin Star Miller, Elli Viitanen – Hilde van Vitikkala, Stina Krogars – Mimii, Pinja Kolehmainen – Dancing Queen
Lounais-Suomi, joukkueenjohtaja Riina Vihanto
Roosa Tuokko – Rander, Salli Nummelin – Dandy Man, Emilia Kuningas – Dreamer ja Milja Ojamäki – Helsinkis

Pohjois-Suomi, joukkueenjohtaja Arto-Pekka Heino
Krista Viide – Hanka, Liina-Miina Pekkala – Black Jack, Janika Jyrkkä – Wig-Wam Bam, Aada Hirsivaara – Rigoletto

Pohjanmaa
Kaakkois-Suomi
Itä-Suomi

 

Kilpailija, tutustu sähköiseen ilmoitustauluun!
Sivulle on koottu ohjeita ja infoa kilpailemaan tuleville turvallisen kisaviikonlopun varmistamiseksi ja kisamatkan suunnittelua varten.

Lähtölistat ja tarkat aikataulut julkaistaan viimeistään 28.10.

 

 

 

OHJELMA, alustava aikataulu. Tarkat lähtöajat julkaistaan 28.10.

Perjantai       
Ypäjä-halli
Lk 3                8:00              Vaativa B:0 2009, avoin kaikille, 34 ratsukkoa
Lk 4                13:10             Prix St Georges 2009/2020, avoin kaikille, 32 ratsukkoa
Lk 101            19:00            FEI Joukkueohjelma 2017, avoin ryhmien 1-5 pararatsastajille 6 ratsukkoa                                                

Opistohalli      
Lk 1                8:30               Helppo B:4 2020, avoin kaikille, 36 ratsukkoa
Lk 2                14:05             Helppo A:2 2019, avoin kaikille, 40 ratsukkoa                                                                

Lauantai                                                         
Ypäjä-halli      
Lk 102            8:00             FEI Henk.koht.ohjelma 2018, avoin ryhmien 1-5 pararatsastajille 8 ratsukkoa
Lk 5                9:45              Prix de Lähitapiola Loimi-Häme Alueiden välinen joukkuemestaruus 2020,
                                               Helppo B:5 2020 14 ratsukkoa
Lk 6                11:50             Prix de Hevosurheilu-lehti Alueiden välinen joukkuemestaruus 2020,
                                               Helppo A:4 2019 14 ratsukkoa
Lk 10              14:15             Prix de Back On Track Nuorten ratsastajien Winter Cup,
                                               Vaativa A, FEI Nuorten esiohjelma 2009/2020, 10 ratsukkoa
Lk 11              16:20             Prix de Nutrolin Winter Cup, Intermediate A 2020, avoin kaikille 12 ratsukkoa
Lk 13              18:30             Helppo A:5, Barokkimestaruus, avoin Barokkihevosille 14 ratsukkoa

Opistohalli      
Lk 7                8:00               Poniratsastajien Winter Cup Helppo A Ponien esiohjelma 2012/2020 31 ratsukkoa
Lk 8                13:25             Lapsiratsastajien Winter Cup Helppo B FEI Lasten esiohjelma A 2020 8 ratsukkoa
Lk 9                14:50             Junioreiden Winter Cup Vaativa B, FEI Junioreiden esiohjelma 2009/2020
                                                11 ratsukkoa
Lk 12              16:40             Intermediate I 2020, avoin kaikille 25 ratsukkoa

Sunnuntai   
Ypäjä-halli      
Lk 17              10:40             Lapsiratsastajien hallimestaruus 2020, He A, FEI Lasten joukkueohjelma 2020,
                                                10 ratsukkoa
Lk 19              8:00               Junioreiden hallimestaruus 2020, Va B, FEI Junioreiden henk.koht.ohj. 2009/2020
                                                15 ratsukkoa
Lk 20              12:35             Nuorten ratsastajien hallimestaruus 2020, Va A, FEI Nuorten henk.koht.ohj.2009/2020
                                                12 ratsukkoa
Lk 21              15:00             Prix de Satula.com Senioreiden hallimestaruus 2020, GP 2020 avoin kaikille
                                                4 ratsukkoa
Lk 22              16:00            Prix de Krafft Suomenhevosten Hallimestaruus 2020, Suomenhevosten Mestaruus
                                                Kür, 2012/2017 8 ratsukkoa                                                       
Opistohalli      
Lk 14              8:00               EQpro 7v Championsarjan Finaali, FEI Loppukilpailuohjelma 7v hevosille 4 ratsukkoa
Lk 15              9:00               EQpro 6v Championsarjan Finaali, FEI Loppukilpailuohjelma 6v hevosille 4 ratsukkoa
Lk 16              9:50               EQpro 5v Championsarjan Finaali, FEI loppukilpailuohjelma 5v hevosille 3 ratsukkoa
Lk 18              11:10              Poniratsukoiden hallimestaruus 2020, He A, FEI Ponien henk.koht.ohj. 2012 /2020
                                                30 ratsukkoa

 


Vuonna 2019 kilpailtiin näin:

Perjantai 1.11.

Opistohalli     

8:00-14:15        1 Helppo B, FEI Lasten Esiohjelma A 2014/2018, avoin kaikille

14:45-18:30      3 Helppo A FEI Lasten joukkueohjelma 2015/2018, avoin kaikille

18:55-20:25      2b Helppo A:2, 2019, avoin kaikille

 

Ypäjä-Halli

8:30-14:00        2a Helppo A:2, 2019, avoin kaikille

14:30-19:10      4 Vaativa B:0, 2009, avoin kaikille                    

19:40-20:35      101 FEI Joukkueohjelma 2017, avoin ryhmien 1-5 pararatsastajille

 

Lauantai 2.11.

Opistohalli     

8:00-9:55           7 Helppo A, FEI CCI/CIC1* A-Kenttäkilpailuohjelma 2009, avoin nuorille hevosille

10:30-12:50      8 Helppo A, Ponien esiohjelma 2012/2018, Winter Cup, avoin poniratsukoille

13:20-15:40      9a Vaativa B, FEI Junioreiden esiohjelma 2009/2018, Winter Cup, avoin junioriratsukoille

16:10-20:00      9b Vaativa B, FEI Junioreiden esiohjelma 2009/2018, avoin kaikille

 

Ypäjä-Halli

8:00-8:35           102 FEI Henkilökohtainenohjelma 2018, avoin ryhmien 1-5 pararatsastajille

9:00-11:10        5 Helppo B Lasten esiohjelma B 2014/2018, Aluejoukkuemestaruus

11:40-13:50      6 Helppo A:4 2019, Aluejoukkuemestaruus

                             Aluejoukkuemestaruus palkintojenjako noin klo 14

14:35-15:35      10 Vaativa A, FEI Nuorten esiohjelma 2009/2018, Winter Cup, avoin nuorille ratsastajille

16:05-18:30      11 Prix St Georges 2009/2018, avoin kaikille

19:00-19:20      8A Helppo B, Lasten esiohjelma A 2014/2018, Winter Cup, avoin lapsiratsastajille

 

Sunnuntai 3.11.      

Opistohalli             

8:00-8:50          13 FEI Loppukilpailuohjelma 7v hevosille 2016/2017, EQpro 7v Championsarjan Finaali

9:20-10:00        14 FEI Loppukilpailuohjelma 6v hevosille 2004/2011, rata A, EQpro 6v Championsarjan Finaali

10:30-11:30      15 FEI loppukilpailuohjelma 5v hevosille 2004/2011, rata A, EQpro 5v Championsarjan Finaali

12:00-13:00      22 Intermediate A 2015/2018, Winter Cup, avoin kaikille sarjakilpailusääntöjen mukaisesti

13:30-17:50      12 Helppo A:4 2019, avoin kaikille                                         

 

Ypäjä-Halli

8:00-10:50        21 Vaativa A, FEI Nuorten esiohjelma 2009/2018, avoin kaikille

11:20-13:20      16 FEI Kür Poniratsastajille 2007/2009/2017, Hevosopisto Dressage Challenge/ponit

13:55-16:05      17 FEI Kür Junioreille 2006/2009/2017, Hevosopisto Dressage Challenge/juniorit

16:35-17:50      20 Prix de Karfft Suomenhevosten Mestaruus Kür, 2012/2017, Suomenhevosten Hallimestaruus