Maria Pyykönen ja Fürst Wild S uusivat hallimestaruutensa
Kouluratsastuksen hallimestaruudet ratkottiin Ypäjän Hevosopistolla kaikissa ikäluokissa. Senioreiden hallimestariksi Grand Prix´ssa ratsasti Maria Pyykönen ja Fürst Wild S. Pyykönen uusi viime vuoden hallimestaruutensa hienolla 68,6 prosentin tuloksella. Toiseksi niukalla 0,2 prosenttiyksikön erolla sijoittui Ville Vaurio ja G-Star ja kolmanneksi Elisabet Ehrnrooth ja Macacho.
Kouluratsastuksen hallimestaruudet ratkottiin Ypäjän Hevosopistolla kaikissa ikäluokissa. Senioreiden hallimestariksi Grand Prix´ssa ratsasti Maria Pyykönen ja Fürst Wild S. Pyykönen uusi viime vuoden hallimestaruutensa hienolla 68,6 prosentin tuloksella. Toiseksi niukalla 0,2 prosenttiyksikön erolla sijoittui Ville Vaurio ja G-Star ja kolmanneksi Elisabet Ehrnrooth ja Macacho.
”Tämän päivän suorituksesta jäi oikein hyvä fiilis. Nyt päästiin jo aika lähelle sitä, miten hevonen suorittaa kotitreenissä. Rentous säilyi ja pääsin vaikuttamaan hevoseen. Talven aikana tapahtunut edistyminen näkyi ilokseni myös radalla tänään”, hyvinkääläinen Maria Pyykönen kommentoi päivän suoritustaan.
Seuraavaksi ratsukko valmistautuu Pärnun kansainvälisiin kilpailuihin toukokuun lopulla. Kauden tavoitteena on päästä kilpailemaan Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuksiin Norjan Drammeniin kesä- heinäkuun vaihteessa.

Nuorten ratsastajien mitalikolmikko Martta Palola (vas.), Veera Paloheimo ja Senni Tolonen. (kuva: Anna Ankelo)
Ikäryhmien parhaat olivat nuorissa Hyvinkään Urheiluratsastajien Veera Paloheimo ja Wolle Wolkenstein (68.186%), junioreissa Björkboda Dressagen Mette Kauppila ja Shania 37 (70.834%), poneissa Porvoon Mustangin Iida-Maria Koponen ja Caramba 90 RP (68.108%), sekä lapsiratsastajissa Milka Kovalainen ja Damon Kanta-Hämeen Ratsastajista (73.685%).
U25 mestaruutta ei tänä vuonna jaettu, sillä kvaalautuneita ratsukoita ei osallistunut riittävästi. Luokka ratsastettiin avoimena luokkana U-25 ratsukoille ja sen voitti Helsingin ratsastajien Nora Svensk ja Lammehaven’s Zadin (66.453%)
Hallimestaruus Reitille ja Supremolle
Pia Reitti ja neljätoistavuotias Supremo voittivat pararatsastuksen hallimestaruuden 67,8 prosentilla. Ratsukko kilpailee IV-tasolla ja edustaa Hyvinkään Urheiluratsastajia.
”Suoritus oli ihan hyvä. Hevonen tuntui reippaalta, mikä on kiva, koska ”Seppo” osaa olla myös hyvin tahmatassu. Vielä pitää hakea parempaa pyöreyttä muotoon, mutta muutoin olen tyytyväinen suoritukseen.” Reitti summaa.
Reitti on omistanut hevosen vuodesta 2017. Ratsukko on edustanut Suomea myös useissa arvokilpailuissa, viimeksi Tokion paralympialaisissa vuonna 2021. Reitti ja Supremo pitivät viime vuonna lyhyen kilpailutauon, mutta nyt tavoittelevat paikkaa Pariisin paralympialaisiin.
”Tällä kaudella on tarkoitus kiertää Pariisin paralympialaisten kvaalikisoja ulkomailla, sekä käydä muutamia kansallisia kisoja.” Reitti kertoo ratsukon jatkosuunnitelmista.

Pia-Pauliina Reitti & Supremo (kuva: Anna Ankelo)
Prestige Cup by Equality Line sai alkunsa
Viikonloppuna ratsastettiin myös Prestige Cup by Equality Line sarjakilpailun ensimmäinen osakilpailu. Sarja on tarkoitettu nuorille hevosille ja pääpalkintona voittaja saa Prestigen koulusatulan.
Lauantaina Hevosopistolla kilpailivat puoliveriset ja ponit ja sunnuntaina suomenhevoset. Kilpailusarjassa kilpaillaan helppo B ja helppo A -tasoilla.
Lauantain helppo B -luokan voitti Sanna Pirilä hevosella Abracadabra B (71.458%) ja helppo A -luokan voitti Anna-Maria Wikner hevosella Paron Fürst Glauben (69.565%). Sunnuntaina suomenhevosten helppo B -luokassa voittoon ratsasti Anna Kärkkäinen hevosella Rouhun Ruhtinas (73.021%). Ypäjän Hevosopiston upea ori Ypäjä Paavo teki kilpailudebyytinsä Helkky Ylösen kanssa, sijoittuen luokassa toiselle sijalle (72,292%).
Ylönen kilpaili myös suomenhevosten Prestige Cupin helppo A -luokassa Ypäjä Nuotilla sijoittuen neljänneksi (66,413%). Luokan voitti Mia-Mari Puustinen ja Eskelän Kapteeni (67.391%)

Helkky Ylönen ja Ypäjä Paavo (kuva: Sini Mansikka / Hevosopisto Oy)
Kansalliset tulokset 23.4. Ypäjä
Kouluratsastuksen hallimestaruus 2023
Grand Prix
1) Maria Pyykönen – Fürst Wild S, Aurum riders 68.623%
2) Ville Vaurio – G-Star, Dressage team travers 68.442%
3) Elisabet Ehrnrooth – Macacho, Helsingin Ratsastajat 65.616%
Hallimestaruus 2023 nuoret
1) Veera Paloheimo – Wolle Wolkenstein, Hyvinkään urheiluratsastajat 68.186%
2) Martta Palola – Hottas Höjris, Korsholms sportryttare 67.353%
3) Senni Tolonen – Royal Dandy, Aurum riders 65.294%
Hallimestaruus 2023 juniorit
1) Mette Kauppila – Shania 37, Björkboda dressage 70.834%
2) Anni Plith – Rush On, Helsingin ratsastajat 70.196%
3) Matilda Piispa – Skovens Rosselli, Ypäjän ratsastajat 69.265%
Hallimestaruus 2023 ponit
1) Iida-Maria Koponen – Caramba 90 RP, Porvoon mustang – Borgå mustang 68.108%
2) Sini Shemeikka – Caramel Grey, Kuopion ratsastajat 67.522%
3) Aino Sellman – Don’t Call Me Babe, Hyvinkään urheiluratsastajat 67.162%
Hallimestaruus 2023 lapsiratsastajat
1) Milka Kovalainen – Damon, Kanta-Hämeen ratsastajat 73.685%
2) Aapo Similä – Lily of Oaklands, Similän ratsastusurheilijat 67.144%
3) Mikaela Sinda – Chaos, Ypäjän ratsastajat 61.922%
Hallimestaruus 2023 pararatsastajat (täydet tulokset)
1) Pia-Pauliina Reitti – Supremo, 67,8%
2) Laura Kangasniemi – Goldprins, 67,4%
3) Sanna Koskiluhta – Liptona III, 66,5%
U-25 Grand Prix
1) Nora Svensk – Lammehaven’s Zadin, Helsingin Ratsastajat 66.453%
Prestige Cup by Equality Line tulokset
Helppo B Nuorten hevosten kenttäratsastusohjelma 2022, puoliveriset ja ponit
1) Sanna Pirilä, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Abracadabra B 71.458%
2) Nora Nikander, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Le Sauteur 67.813%
3) Tanja Korhonen, RR RIDERS RY – Carleto N 67.500%
4) Sinna Sarlos, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Sellernane Prince 66.250%
Helppo A:3 2022, puoliveriset ja ponit
1) Anna-Maria Wikner, KYIF RATSASTUS RY – Paron Fürst Glauben 69.565%
2) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Kom Conquistador 67.717%
3) Satu Juurinen, VIHDIN RATSASTAJAT RY – Neptuno 67.609%
Helppo B Nuorten hevosten kenttäratsastusohjelma 2022, suomenhevoset
1) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Rouhun Ruhtinas 73.021%
2) Helkky Ylönen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Ypäjä Paavo 72.292%
3) Marika Mäkelä, KANTA-HÄMEEN RATSASTAJAT R.Y. – Pirtintien Ebba 69.063%
4) Heli Maarit Hirvo, VALKEAKOSKEN RATSASTUSSEURA RY – Kivikolun Miina 66.563%
Helppo A:3 2022, suomenhevoset
1) Mia-Mari Puustinen, SUOMENRATSUT RY – Eskelän Kapteeni 67.391%
2) Irina Kokko, KULTA-AHON RATSASTAJAT RY – Kulta-Ahon Helmi 67.174%
3) Siiri Kyrö, ORIMATTILAN RATSASTAJAT RY – Japella 66.957%
4) Helkky Ylönen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Ypäjä Nuotti 66.413%
Täydet tulokset: LINKKI