Ypäjä Jeremy Niclas Aromaan omistukseen

  • 16.4.2021

Useamman vuoden Ypäjä Jeremyä ratsastanut Niclas Aromaa on onnellinen hevosen omistaja.

Hevosopiston kasvattama, tamma Lasinan jälkeläinen Ypäjä Jeremy on 9-vuotias FWB-ruuna. FWB-yhdistyksen Vuoden Urheiluhevoskasvattajapalkinto myönnettiin 2020 Hevosopistolle juuri Lasinan jälkeläisten keräämin rankingpistein.

Ypäjä Jeremy on ollut Saksassa Aromaan tallilla ja kilpaillut sieltä käsin nuorten hevosten luokkia ja kaudella 2020 130-140 cm luokkia.

– Tämä on meille oikea jättipotti, iloitsee Valmennuskeskuksen johtaja Pirkko Herd. Yhteistyö Niken kanssa on ollut hyvää tähänkin asti, mutta totta kai urheiluhevosten kasvattajana ja kilpahevosen kohdalla toivotaan, että hevonen löytäisi sille sopivan kodin, jossa sen lahjat pääsisivät oikeuksiinsa. Tässä tapauksessa näin kävi!

–  Meillä on talossa mieletön määrä asiantuntemusta ja Lasinan varsoissa se tulee erityisen upealla tavalla esiin. Ilo läikähtää, kun saamme seurata niiden menestystä ja matkaa maailmalla, Herd jatkaa.

 

Hevosopisto toivottaa onnea ja menestystä ratsukolle!

 

 

 

Lue lisää Jeremystä:
Niclas Aromaa & Ypäjä Jeremy kilpailuissa

https://www.hevosopisto.fi/2019/10/13/hevosopiston-fwb-ratsut-vauhdissa-maailmalla/

FWB-yhdistyksen Vuoden urheiluhevoskasvattaja 2020:

https://www.hevosopisto.fi/2021/04/06/hevosopisto-palkittiin-vuoden-urheiluhevoskasvattajana/

Ypäjä Jeremy FEI:n tietokannassa:

https://www.fei.org/horse/105VX75/Ypaejae-Jeremy

 

Lisätiedot:
Pirkko Herd
Valmennuskeskuksen johtaja, asiakaspalvelu
040 681 5877