Ypäjä Grand Prix -viikonloppu avattiin auringossa

  • 12.6.2020

Esteratsastuksen Ypäjä Grand Prix -viikonloppu kokoaa Ypäjälle kaikkiaan 340 ratsukkoa. Viikonloppu toteutetaan erityisjärjestelyin ilman yleisöä.

  • Kuva

John Antell ja Osaka Hästak, kuva Erja Andersson/Hevosopisto

Avauspäivän päättäneen 130 cm:n Prix de Ypäjän Hevossairaala -luokan voitti John Antell tammallaan Osaka Hästak.

– Päätähtäimenä on kansainväliset kilparadat kun matkustusrajoitukset sen sallivat. Varasuunnitelmana on kilpailla kotimaassa GP-sarjaa ja osallistua SM-kilpailuihin elokuussa. Kilpailutauon vihdoin päätyttyä pääsemme näkemään millä tasolla olemme suhteessa kanssakilpailijoihin, John Antell kuvaa suunnitelmiaan itse rakentamansa 13-vuotiaan tamman kanssa.

Muita avauspäivän luokkavoittajia olivat 100 cm:n Prix de Hevosopiston Ratsastuskoulu –luokassa Tallitiimiä edustanut Heta Huhtasalo ja Roadwood Lad, 110 cm Prix de Vermon Ravikoulu –luokassa Rusko Riding Teamin Mathilda Simola ja Hannelore II sekä Eemil Oinas ja Benjamin Tuusulan Ratsastajista.

Avauspäivänä Hevosopistolla nähtiin poikkeusoloista huolimatta kilpailijoiden, taustajoukkojen ja toimihenkilöiden iloisia ilmeitä ja hyvää mieltä Ypäjän kisakauden vihdoin käynnistyttyä.

– Erityiskiitoksia kilpailijoille huolellisesta tutustumisesta heille toimitettuun ohjeistukseen. Kilpailijat ovat valmistautuneet viikonloppuun hyvin. Poikkeustilanteesta johtuen olemme koonneet kilpailijoilta ennakkotiedot, ns. ”koronalomakkeen”. Lomakkeet on täytetty ja toimitettu huolellisesti, kisakansliasta viikonloppuna vastaava Marjo Moilanen kommentoi.

Myös kisakanslia toimii erityisjärjestelyin, eikä kansliassa asioida paikan päällä. Esimerkiksi hevosten rokotustiedot on kerätty ennakkoon.

– Ikävähän tässä hieman on kilpailijoita ja taustajoukkoja, sähköpostin ja puhelimen välityksellä kisakansliaa hoitanut Marjo Moilanen jatkaa hymyillen.

Lisätietoa tapahtumasta:  https://www.hevosopisto.fi/tapahtumat/ypajagp/

Kokonaistulokset: https://online.equipe.com/

Livelähetykset lauantaina ja sunnuntaina:  http://www.haven.fi/live/

 

TULOKSET PE 12.6.2020

Lehdistötulokset, sijoittuneet:

YPÄJÄN HEVOSOPISTO OYLuokka 1 – Prix de Hevosopiston Ratsastuskoulu | 100 | 367.1(A2/A2) Kat. 1Alue | Poni | Esteratsastus5 lähtijää ja 2 sijoittuu 1) Heta Huhtasalo, TALLITIIMI RY – Roadwood Lad 0-0/37.83, 2) Emma Lidström, LIDRID-TEAM RY – Gray Son 0-0/39.49

YPÄJÄN HEVOSOPISTO OYLuokka 2 – Prix de Vermon Ravikoulu | 110 | 367.1(A2/A2) Kat. 1, /, 2, /, HAlue | Poni | Hevonen | Esteratsastus52 lähtijää ja 13 sijoittuu 1) Mathilda Simola, RUSKO RIDING TEAM RY – Hannelore II 0-0/34.40, 2) Taru Vähämäki, KIMITOÖNS RYTTARE RF – Skatto 0-0/36.34, 3) Silva Timonen, STALL ANNA RIDERS RY – Cleopatra 0-0/36.85, 4) Venla Suoraniemi, RUSKO RIDING TEAM RY – Cap Nord D’Hyrencourt 0-0/36.90, 5) Heta Huhtasalo, TALLITIIMI RY – Cassie NT 0-0/37.74, 6) Taru Vähämäki, KIMITOÖNS RYTTARE RF – Cafe de Paris 0-0/38.04, 7) Jenny Aarnio-Wihuri, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Nel Van’t Geyzeven 0-0/38.77, 8) Elvira Virtanen, PARAISTEN RATSASTUSSEURA RY – Francini 0-0/39.57, 9) Sari Kalliomaa, RATSASTUSSEURA TAVASTIA RY – Isdera 0-0/40.51, 10) Peppi Salo, KOTIMÄEN RATSASTAJAT RY – Lester van’t Laarhof 0-0/40.72, 11) Elena Merivirta, SALO RIDING CLUB RY – Stella Querida 3141 0-0/40.87, 12) Anna-Riikka Lillman, TUUSULAN RATSASTAJAT RY – WL 0-0/41.14, 13) Ilona Siipola, ÄÄNESEUDUN RATSASTAJAT RY – Cantalobos Connair 0-0/41.91

YPÄJÄN HEVOSOPISTO OYLuokka 3 – Prix de Hevosopisto | 120 | 367.1(A2/A2)Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus59 lähtijää ja 15 sijoittuu 1) Eemil Oinas, TUUSULAN RATSASTAJAT RY – Benjamin 0-0/43.07, 2) Nella Mäyrä, RUSKO RIDING TEAM RY – Clarissa RD 0-0/46.50, 3) Jasmin Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Goldykaat 0-0/47.56, 4) Jesse Arolainen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Columbo 0-0/47.62, 5) Sanni Leino, GUMBÖLEN RATSASTAJAT RY – Fantastic W 0-0/48.30, 6) Ville Kulkas, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Wiggo d’Uppe 0-0/48.87, 7) Lumi Joutsen, HATTEL RIDERS RY – Quantero 4 0-0/50.16, 8) Peppi Salo, KOTIMÄEN RATSASTAJAT RY – Goanita 0-0/50.75, 9) Venla Suoraniemi, RUSKO RIDING TEAM RY – Zino 0-0/51.99, 10) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Jamelusina van de Eijkhof 0-0/52.08, 11) Elvira Virtanen, PARAISTEN RATSASTUSSEURA RY – Francini 0-0/52.22, 12) Henrikki Pajulahti, VALKEAKOSKEN RATSASTUSSEURA RY – Aristo 0-0/52.64, 13) Ilona Siipola, ÄÄNESEUDUN RATSASTAJAT RY – Cantalobos Connair 0-0/52.69, 14) Riikka Tupamäki, RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY – Quaker Du Plessis 0-0/52.97, 15) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Jan Diamo R.T. 0-0/53.51

YPÄJÄN HEVOSOPISTO OY

Luokka 4 – Prix de Ypäjän Hevossairaala | 130 | A.2.0

Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus

35 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Osaka Hästak 0/61.04, 2) Rosa Mäkelä, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Akvelins 0/65.70, 3) Riikka Harjula, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Crunchtastic 222 0/68.30, 4) Tiiu Tiihonen, RATSASTUSSEURA EQUUS RY – Spartan IM 0/71.39, 5) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Famanta 0/71.53, 6) Jasmin Kallio, RATSASTUSSEURA AINO RY – Luigi 0/73.42, 7) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Isola Bella PR 0/75.29, 8) Antti Linna, SALON RATSASTUSSEURA RY – Spendrup L 0/75.80, 9) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Leopoldo 200 0/75.89