Hevosopisto Dressage Challenge

Hevosopisto Dressage Challenge 26.-28.10.2018

Kouluratsastuksen hallikilpailut, jossa avoimia luokkia Intermediate A -tasolle saakka. Viikonlopun aikana kilpaillaan myös alueiden välisestä joukkuemestaruudesta sekä Winter Cupin 1.osakilpailuluokissa.  Lisäksi luokkia myös pararatsastajille. Sunnuntaina kilpailu huipentuu kür-luokissa ratsastettavaan Hevosopisto Dressage Challenge -kilpailuun, jossa korkeimman prosenttituloksen saanut ratsukko palkitaan erikoispalkinnolla. Sunnuntaina ratsastetaan myös Suomenhevosten hallimestaruuskilpailu!

Aluejoukkueiden mestaruuskilpailuun odotetaan joukkueita kaikilta alueilta: Etelä-Suomi, Häme, Itä-Suomi, Kaakkois-Suomi, Keski-Suomi, Lounais-Suomi, Pohjanmaa ja Pohjois-Suomi.

Kahdessa hallissa (Ypäjä- ja Opistohalli) ratsastettava kilpailu alkaa jo perjantaina ja mestaruusluokkien lisäksi tapahtumassa ratsastetaan myös useita avoimia luokkia.

Kilpailupaikalla palvelee kahvio Ypäjä-hallissa, lisäksi ruokaa tarjolla Ravintola Ratsumestarissa.

Lähtölistat löytyvät ennen kilpailua SRL:n kilpailupalveluohjelma KIPAsta.

Tuloksia voi seurata Equipe Onlinessa, jonne myös lähtölistat päivitetään kilpailun aikana. KIPAsta tulokset löytyvät kilpailun jälkeen.

Luvassa monipuolinen kilpailuviikonloppu, yleisöllä on tapahtumaan vapaa pääsy, tervetuloa!

Ohjelma & alustava aikataulu

Perjantai 26.10.

Ypäjä-halli

8:00-12:35     Luokka 1           He B:0 2009, avoin kaikille

13:05-15:45    Luokka 3           He B, FEI Lasten esiohjelma A 2015, avoin nuorille hevosille

16:15-18:20    Luokka 2b           He A:2 2009, avoin kaikille

18:50-19:20    Luokka 100a   FEI Joukkueohjelma 2017, avoin ryhmien 1-3 pararatsastajille

19:30-20:00    Luokka 100b    FEI Joukkueohjelma 2017, avoin ryhmien 4-5 pararatsastajille

Opistohalli

8:00-13:45      Luokka 2a         He A:2 2009, avoin kaikille

14:30-20:10    Luokka 4           Va B:0, avoin kaikille

Lauantai 27.10.

Ypäjä-halli

7:30-8:30      Luokka 101    FEI Henkilökohtainenohjelma 2017, avoin ryhmien 1-5 pararatsastajille

9:00-11:10     Luokka 5        He B, FEI Lasten esiohjelma B 2015, Aluejoukkuemestaruus 2018

11:40-13:50    Luokka 6           He A:4 2009, Aluejoukkuemestaruus 2018

14:35-17:40    Luokka 8           He A, FEI Ponien esiohjelma 2012, Winter Cup 2019 1.osakilpailu, avoin poniratsukoille           

18:10-21:10    Luokka 11         FEI Prix St Georges 2009, avoin kaikille                

Opistohalli

7:30-12:50     Luokka 7           He A FEI Lasten joukkueohjelma 2016, avoin kaikille

13:20-14:30   Luokka 10         Va A, FEI Nuorten esiohjelma 2009, Winter Cup 2019 1.osakilpailu, avoin nuorille ratsastajille

15:00-16:10    Luokka 9b         Va B, FEI Junioreiden esiohjelma 2009, Winter Cup 2019 1.osakilpailu, avoin junioreille

16:35-21:30    Luokka 9a         Va B, FEI Junioreiden esiohjelma 2009, avoin kaikille

Sunnuntai 28.10.

Ypäjä-halli

8:00-10:40     Luokka 17         FEI Kür Poniratsastajille 2007/2009, Hevosopisto Dressage Challenge

11:10-12:55     Luokka 21         Suomenhevosten Mestaruus Kür 2012, Suomenhevosten Hallimestaruus 2018

13:25-14:25    Luokka 18         FEI Kür Junioreille 2006/2009, Hevosopisto Dressage Challenge

14:50-15:50    Luokka 19         FEI Kür Nuorille ratsastajille 2006/2009, Hevosopisto Dressage Challenge                           

16:15-16:50    Luokka 20         FEI Intermediate I Kür, Hevosopisto Dressage Challenge

17:15-18:15     Luokka 22         FEI Intermediate A, Winter Cup 2019 1.osakilpailu

Opistohalli

8:30-9:40     Luokka 15         Va B, Loppukilpailuohjelma 6v hevosille 2004/2011 rata A, Supreme Horse Care Championsarjan Finaali

10:10-10:50  Luokka 16         He A, Loppukilpailuohjelma 5v hevosille 2004/2011 rata A, , Supreme Horse Care Championsarjan Finaali

11:20-11:50    Luokka 13         He B, FEI Lasten esiohjelma B 2015, Winter Cup 2019 1.osakilpailu, avoin lapsiratsastajillle

12:20-17:15    Luokka 12         He A:4 2009, avoin kaikille, max 40 osallistujaa