Ladataan Tapahtumat

« Kaikki tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Markus Scharmann -esteratsastusklinikka

lokakuu 28 @ 08:00 - lokakuu 29 @ 17:00

Saksalainen estevalmentaja ja ratsastuksenopettaja Markus Scharmann valmentaa Hevosopistolla jälleen 28.-29.10.2019.

Scharmann työskentelee Saksan Olympiakomitean ratsastuksen valmennus- ja koulutuskeskuksessa Warendorfissa johtajana. Hänet tunnetaan myös menestyneiden suomalaisten kenttäratsastajien, Sanna Siltakorven ja Elmo Jankarin estevalmentajana.

Valmennuksessa on mukana eri tasoisia hevosia ja ratsastajia ja yleisö pääsee hyvin havainnollisesti seuraamaan, kuinka saman tyyppisillä harjoituksilla voidaan valmentaa eri kehitys- ja koulutusvaiheissa olevia ratsukoita.

Valmennusklinikan seuraaminen sopii täydennyskoulutukseksi ratsastuksenohjaajille, -opettajille, mastereille ja valmentajille. Klinikka on myös valmentaja II-tason kansainvälistä osiota. SRL:n valmentajien lisenssikoulutus

Opistohallissa tapahtuvan valmennuksen ohella ohjelmaan kuuluvat myös teorialuennot.

Valmennuksen hinta on 170€/2pv, ratsastajapaikkoja voi tiedustella; sara.yli-houhala@hevosopisto.fi

Klinikkaan voi ostaa katsomolippuja etukäteen täältä

 

Ratsukkokohtainen aikataulu julkaistaan sivulla 23.10. mennessä.


Ohjelma

Monday 28th october

10.00 Theory, auditorium
German System: How to train horses and riders, including pony-, junior-, young riders – principles of riding dressage and jumping

11.30 Lunch

12.30 Course building – Opisto-ridinghall

13.00 Kirsi Degert-Moldovani – Hannibal Van Paemel D”15. (r. 2007, Darco – Lugano Van La Roche)

Anniina Moldovani – Charad (t. 2012, tuntematon)

Satu Lundahl -Lateman T.T (r. 2014, Candyman P.A – Kira2463 – Lordship)

14.30 Break

14.45 Ida Kallioinen – Dons Carloss (r. 2014, Donnerbube II – Caligula – Corall)

Charlotta Kautonen – Curious U (t. 2015, Concrteto – MoulinRouge III – Verso de Paulstra)

Pinja Laine – Jamila (t. 2014, Zambesi – Messina – Electro)

16:15 Break

16.30 Satu Lundahl – Clara D (t. 2007, Castus I – Grieseldis L – Gloster)

Viivi Salminen – Lemon Li (r. 2003, Landcapitol – Glücksprinzess – Glücksklee)

Johanna Vainio – Irma Kw (t. 2013, Pessoa vdl – Nicole – Jus de Pomme)

18.00 Break

18.15 Pinja Laine – High Chin DK Z (t.2013, Hooch DK – Pirouette VD Vogelzang – Chin Chin)

Maiju Rasinen – Rytter´s Cookie Queen (t. 2010, Assendruplunds Cayman – Eowin – Eolien II)

Silja Ahonen – Ypäjä Vigo (r. 2006, Levi´s – Merry Adagio – Oldenburg)

Salla Varenti – Ypäjä Isandra (t. 2011, Cero – Lasina – Lasino)

about 19.45 Course building – Opisto-ridinghall

Tuesday 29th october

8:00 Kirsi Degert-Moldovani  – Hannibal Van Paemel D”15. (r. 2007, Darco – Lugano Van La Roche)

Anniina Moldovani – Charad (t. 2012, tuntematon)

Satu Lundahl – Lateman T.T (r. 2014, Candyman P.A – Kira2463 – Lordship)

9.30 Break

9:45 Ida Kallioinen – Dons Carloss (r. 2014, Donnerbube II – Caligula – Corall)

Charlotta Kautonen – Curious U (t. 2015, Concrteto – MoulinRouge III – Verso de Paulstra)

Pinja Laine – Jamila (t. 2014, Zambesi – Messina – Electro)

11:15 Lunch

12:30 Theory, auditorium
German System: How to train horses and riders, including pony-, junior-, young riders – principles of riding dressage and jumping

14:00 Break

14:15 Satu Lundahl – Clara D (t. 2007, Castus I – Grieseldis L – Gloster)

Viivi Salminen – Lemon Li (r. 2003, Landcapitol – Glücksprinzess – Glücksklee)

Johanna Vainio – Irma Kw (t. 2013, Pessoa vdl – Nicole – Jus de Pomme)

15:45 Break

16:00 Pinja Laine – High Chin DK Z (t.2013, Hooch DK – Pirouette VD Vogelzang – Chin Chin)

Maiju Rasinen – Rytter´s Cookie Queen (t. 2010, Assendruplunds Cayman – Eowin – Eolien II)

Silja Ahonen – Ypäjä Vigo (r. 2006, Levi´s – Merry Adagio – Oldenburg)

Salla Varenti – Ypäjä Isandra (t. 2011, Cero – Lasina – Lasino)

about 17:30 Conclusion and summary of the clinic