Ladataan Tapahtumat

« Kaikki tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Markus Scharmann -esteratsastusklinikka

marraskuu 12 @ 10:00 - marraskuu 13 @ 17:00

Saksalainen estevalmentaja ja ratsastuksenopettaja Markus Scharmann valmentaa Hevosopistolla jälleen 12.-13.11.2018.

Scharmann työskentelee Saksan Olympiakomitean ratsastuksen valmennus- ja koulutuskeskuksessa Warendorfissa johtajana. Hänet tunnetaan myös menestyneiden suomalaisten kenttäratsastajien, Sanna Siltakorven ja Elmo Jankarin estevalmentajana.

Valmennuksessa on mukana eri tasoisia hevosia ja ratsastajia ja yleisö pääsee hyvin havainnollisesti seuraamaan, kuinka saman tyyppisillä harjoituksilla voidaan valmentaa eri kehitys- ja koulutusvaiheissa olevia ratsukoita.

Valmennusklinikan seuraaminen sopii täydennyskoulutukseksi ratsastuksenohjaajille, -opettajille, mastereille ja valmentajille. Klinikka on myös valmentaja II-tason kansainvälistä osiota. SRL:n valmentajien lisenssikoulutus

Opisto-hallissa tapahtuvan valmennuksen ohella klinikkaan kuuluvat myös teorialuennot.
Aiheena tällä kertaa on:
Training the Jumping Horse – Exercises for Young Horses and Horses on further level”.

Luennot sisältyvät klinikkalipun hintaan.

Valmennuksen hinta on 170€/2pv, ratsastajapaikkoja voi tiedustella; sara.yli-houhala@hevosopisto.fi


Klinikkaan voi ostaa katsomolippuja etukäteen.

Lippupaketti on ostatettavissa TÄÄLTÄ.

HINNAT:
katsomopaikka 1 pvä 40€
katsomopaikka 2 pvä 70€

Majoituspakettien hinnat:
2 hh + 2 päivän liput 100€
1hh + 2 päivän liput 130€


Aikataulu, päivitetty 7.11.

Maanantai 12.11.

10:00 Teoria – Auditorio
11:30 Lounas
12:30 Radan rakennus- Opistohalli

13:00
Tuomas Jauhiainen – Sommerlath
t. 2013, Satisfaction 2 – Roosmarijn – Burggraaf

Joni Paavola – Ypäjä Karla
t. 2013, Cagliostro – Chantelle – G-crosbine

Lumi Joutsen – Esquina,
t. 2004, Esqudo I – Fairness – Fabriano

14:30 Tauko

14:45
Kirsi Degert-Moldovani – Malus Dunbar,
r. 2010, Pin Rocks Black Velvet – Angie Ger – Pik Royal

Anniina Moldovani –  Charad,
t. 2012, tuntematon

Vincent Nikander – Perfetto,
r. 2001, Robin z – Merry Adagio – Oldenburg

16:15 Tauko

16:30 
Tuomas Jauhiainen – For Morning Pleasure,
t. 2011, For Enjoy – Anastasia KS – Acapulco

Joni Paavola – Ypäjä Kashmir,
r. 2013, Inshallah de muze – Lasina – Lasino

Noora Mäntsälä – Kiljander Storyteller,
t. 2009, Polyfino- Hattels fairytale- Kansas nld

Linda Metsämäki – Valar´s Quileute,
r. 2012, Quality Time-Benvoy Spring

18:00 Tauko

18.15
Elmo Laiho – Elsa´s Isabelle,
t. 2009, Ibisco xx-Hannah- Landgraf I

Linda Metsämäki – Careiro
2008, Cobra – Circo Amante 1698 – Irco Mena

Maiju Rasinen – Rytter´s Cookie Queen,
t. 2010, Assendruplunds cayman -Eeowin

19.45 Radan rakennus

Tiistai 13.11.

8:00
Tuomas Jauhiainen – Sommerlath
t. 2013, Satisfaction 2 – Roosmarijn – Burggraaf

Joni Paavola – Ypäjä Karla
t. 2013, Cagliostro – Chantelle – G-Crosbine

Lumi Joutsen – Esquina,
t. 2004, Esqudo I – Fairness – Fabriano

9:30 Tauko
10:00 Teoria – Auditorio
11:30 Lounas

13:00
Kirsi Degert-Moldovani – Malus Dunbar,
r. 2010, Pin Rocks Black Velvet – Angie Ger – Pik Royal

Anniina Moldovani – Charad,
t. 2012, tuntematon

Anni Huila – Ypäjä Tiziano,
r. 2004, Da Vinci – Merry Adagio – Oldenburg

Vincent Nikander – Perfetto,
r. 2001, Robin z – Merry Adagio – Oldenburg

14:30 Tauko

14:45
Tuomas Jauhiainen – For Morning Pleasure,
t. 2011, For Enjoy – Anastasia KS – Acapulco

Joni Paavola – Ypäjä Kashmir,
r. 2013, Inshallah de muze – Lasina – Lasino

Noora Mäntsälä – Kiljander Storyteller,
t. 2009, Polyfino- Hattels fairytale- Kansas nld

16:15 Tauko

16:30
Elmo Laiho – Elsa´s Isabelle,
t. 2009, Ibisco xx-Hannah- Landgraf I

Linda Metsämäki – Careiro
2008, Cobra – Circo Amante 1698 – Irco Mena

18:00 Päätös, valmennusklinikan yhteenveto


Kuvia