Suomelle nippu PM-mitaleita Tanskasta

  • 1.7.2019

Suomalaisratsukot kilpailivat loppuviikosta Tanskan Århusissa ratsastetuissa este-, kenttä-, koulu- ja pararatsastuksen Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa.

  • Kuva

Julia Engblom ja Verdi nappasivat kultaa esteillä!
Kuvat: SRL/Heidi Lammi

SRL:n tiedote

Suomen nuorten ja junioreiden kenttäratsastusjoukkue ratsasti vakuuttavasti Pohjoismaiden mestariksi. Ylivoimainen voitto tuli yli 40 pisteen erolla toiseksi tulleeseen Ruotsin joukkueeseen. Joukkueessa ratsastivat Veera ManninenSir Greg, Suvi JärviOrlanda II ja Hedwig WickströmPin Rock’s Fade To Black.

Joukkuekullan lisäksi suomalaiset ratsastivat mitaleille henkilökohtaisessa kilpailussa. Veera Manninen saavutti PM-hopeaa hevosella Sir Greg ja Suvi Järvi PM-pronssia hevosella Orlanda II. Joukkueen kolmas jäsen Hedwig Wickström – Pin Rock’s Fade To Black täydensi upeaa suomalaismenestystä viidennellä sijalla.

Esteratsastuksessa junioreiden PM-kultaa voitti Jasmin Engblom hevosella Verdi. Koko PM-kilpailut tasaisen varmasti ratsastanut Engblom lähti finaaliin toiselta sijalta ennen ratkaisevia kahta viimeistä kierrosta. Ensimmäisen kierroksen nollarata nosti hänet johtopaikalle, joka säilyi toisen kierroksen aikavirheestä huolimatta.

Esteratsastuksessa henkilökohtaisen PM-mitalin saavutti myös pikkuponeissa kilpaillut Nella Mäyrä – Turfhorst Royal Rose. Suomen estejoukkueista pronssille ylsivät nuorten ja U25-joukkueet.

Kouluratsastuksessa mitaleista vastasivat poniratsukot ottamalla joukkuekilpailussa pronssia.

Pararatsastajista kultaa voitti ryhmässä II ratsastava Jaana KivimäkiLegolas. Sunnuntain vapaaohjelmassa ryhmässä I kilpaileva Katja Karjalainen ratsasti Dr Doolittlella hopealle tuloksella 75.523%. Pia-Pauliina Reitti teki vapaaohjelmassa Supremolla henkilökohtaisen ennätystuloksensa 70.667% ja voitti PM-pronssia ryhmässä IV.

Tanskassa kilpailleet ratsukot:

CSI1*
Emma Tallberg – Arven
John Antell – Iscara Del Maset
Henna Kaaro – Ikon
Sandra Lähde – Fanita
Wilma Heikkinen – Elvis PS
CSICh-B
Daniela Simola – Mousko Du Buisson Z
Suvi Paavola – Gardento Prova
Julia Linnanmäki – Tenor
Martta Wecksten – Lion Des Terdrix
Nella Mäyrä – Cara
Remy Aerts – Sharkad
CSIJ-B
Jenny Aarnio-Wihuri – Ice Tea
Teresita Bremer – Caral
Elena Davis-Kerppola – Calle Cool
Jasmin Engblom – Verdi
Pipsa Koski – A Brok
Antonia Virtanen – Cascada
CSIY-B
Henna Vahantila – Zino
Wilma Heikkinen – Barco M
Ilona Mäkipere – Chiva
Erica Mäkilä – Chicadee
Tiiu Tiihonen – Spartan IM
Pikkuponit
Sofia Saarinen – Cotton Socks
Nella Mäyrä – Turfhorst Royal
Inka Koskela –  Munsboro Puzzle

Kouluratsastus

CDI3* 
Mikaela Fabricius-Bjerre – Skovlunds Gamin G
Niina Nilosaari – Kom Ragdoll
CDIU25
Iida Kiela – Damisela Ash
Piia Salminen – Don Diamond 4
Susanna Therman – Dragonheart
CDIY
Wilma Erkkilä – Release Me 2
Louise Jönsson – Dayna
Janna Pursiainen – Hiero
Emmi Salminen – St’ Ophir
Daniela Therman – Sara Enshoj
Olivia Vliek – Shaipur
CDIJ 
Camilla Aarnio-Wihuri – Chopin
Tinja Ekroth – Whenever Klint
Eerika Hakala – American Beauty
Tuisku Maria Lamberg – Netstutteriets Bachio
Veera Paloheimo – Wolle Wolkenstein
Johanna Similä – Mein Freund
CDIP 
Saana Hannula – Dacapo De i’Aube
Fanni Olkkonen – Darius v. Herrenhof
Anni Plith – Pin Rock’s Hannibal
Pinja Salmela – Reitland’s Du nur Du B
Jenni Joanna Silventoinen – Hazelberg’s Macho
Mona Vesala – Hektor Finn

Kenttäratsastus

CCI3*-S 
Axel Lindberg – My Laptop
Tuija Rosenqvist – FF Pacemaker
CCI2*-S
Suvi Järvi – Orlanda II
Veera Manninen – Sir Greg
Hedwig Wickström – Pin Rock’s Fade to Black

Pararatsastus

Grade 1
Katja Karjalainen – Dr Doolittle
Grade 2
Jaana Kivimäki – Legolas
Grade 3
Sanna Koskiluhta – Liptona III
Grade 4
Jessica Kerttunen – Westside
Pia Reitti – Supremo