Ponioripäivät viikonloppuna

  • 24.4.2019

Hippoksen Ponioripäiville upea määrä poneja arvosteltavaksi

  • Kuva

Poniorit arvostellaan viikonloppuna Opisto-hallissa.
Ponioripäiville on tulossa 14 gotlanninruss-ponia, 18 shetlanninponia, 5 newforest-ponia,  2 connemaraa, 2 vuonohevosta ja 2 welsh-ponia, joista toinen edustaa sektio A:ta ja toinen sektio B:tä.

Gotlanninrussoriiden yleisen jalostusarvostelun (general mönstring), sekä muiden rotujen jalostusarvostelun suorittavat Anna Pajanen (pj), Tuula Pyöriä, Madeleine Beckman (SWE), Live Enerhaugen (NOR). Käyttökokeen tuomari on Minna Särkiniemi ja tallitarkkailija on Jari Olkkonen.

Ohjelma viikonlopulle:

Lauantai 27.4.

GENERAL MÖNSTRING / GOTLANNINRUSSIT

Eläinlääkärin tarkastukset alkavat 7:30 (20min/ori)

Jalostusarvostelut alkavat 8:30 (15min/ori)

Ajokokeet alkavat 12:40 (10min/ori)

1. Tells Korpral 39 RUSS
2. Zidane Zojvide 44 RUSS
3. Tejas Monzun 25 RUSS
4. Allgunnens Valdör 23 RUSS
5. Duktig 42 RUSS
6. Ernst Rivaldo 27 RUSS
7. Jabb KL 34 RUSS

TAUKO

8. Korpral Winner 46 RUSS
9. Smedens Andiamo 41 RUSS
10. Leijan 32 RUSS
11. Kattedals Hilding
12. Sleipnir T
13. Norrgårdens Jupiter
14. Diego Wee

PALKITSEMINEN 14:00

SHETLANNINPONIT ryhmä I

Eläinlääkärin tarkastukset alkavat 13:20 (20min/ori)

Jalostusarvostelut alkavat 14:30 (15min/ori)

Ajokokeet alkavat 17:10 (10min/ori)

16. Zilver v.d. Koerberg
17. Hiekan Pyry-Poika
18. Maple Leaf’s Geranium
19. Usvaniityn Jokeri
20. Canna’s Irwin
21. Katveikon Elvis
22. Skärgårdens Vivaldi
23. Usvaniityn Titaani

PALKITSEMINEN 18:00

SHETLANNINPONIT ryhmä II

Eläinlääkärin tarkastukset alkavat 17:10 (20min/ori)

Jalostusarvostelut alkavat 18:10 (15min/ori)

24. Springfield Jakob
25. Canna’s Isac
26. Usvaniityn Taavi
27. Rex of Langén 252 SH
28. Chelsea v. Stal Hooge Elmte
29. Smedens Max Speed
30. Gw Pretty Boy
31. Suz Stormy

PALKITSEMINEN 20:10


Sunnuntai 28.4.

Eläinlääkärin tarkastukset alkavat 9:00 (20min/ori)

Jalostusarvostelut alkavat 10:10 (15min/ori)

CONNEMARAT

32. ID Cause Jealousy
33. Wii Knight of Dust

NEW FORESTIT

34. His Excellence
35. Raatilan Vision Miller
36. Cristalls Gone East
37. Skyrocket
38. Willow Wind

WELSHIT

39. Moondelight Apollo
40. Mountcape’s Daros

VUONOHEVOSET

41. Kotalan Rocker 15 F
42. Trolldalens Odin

PALKITSEMINEN 13:30

Tapahtumapaikkana toimii Opistohalli.

Suomen Hippos ry pidättää oikeuden muutoksiin.
www.hippos.fi/ponioripaivat